Víte, jak si správně vybrat opalovací prostředky?
21. 7. 2016
Články o pleti
Co by u kvalitního opalovacího produktu nemělo chybět? A jak vybrat tu správnou opalovací péči? Víte, jak se vyznat v hodnotách ochranných faktorů? A jak se liší v textuře?
Slunce je nejdůležitější přírodní zdroj energie a záření. Obklopuje nás velkou většinu našeho času a stejně tak, jak dává energii a život, nám dokáže také ublížit. Pokud chceme trávit čas ve slunečném prostředí bez obav a nežádoucích účinků, měli bychom myslet na kvalitní sluneční ochranu.
Jak ale nedat pouze na reklamu, nebo dobrý marketingový tah a vybrat ten správný typ opalovacího prostředku? Tak na to se dnes zaměříme.
UV paprsky jsou hlavní faktory způsobující photoaging. Dnes jste se sice byli opalovat a možná máte radost z hezky snědé pokožky, ovšem v součtu budoucnosti to budete možná vy, kdo bude zpytovat svědomí, zda jste neměli se svým tělem jednat trochu ohleduplněji.
Na co se tedy zaměřit:
Účinný opalovací krém musí garantovat ochranu proti oběma typům záření UVA i UVB a poskytnout tak dobře vyváženou ochranu proti celému UV spektru. Životnost těchto filtrů je závislá na jejich fotostabilitě, která přímo souvisí s kvalitou výrobku. Nejlepší volbou je kombinace ODLIŠNÝCH FILTRŮ se širokým spektrem UV ochrany, jejichž synergetický účinek chrání je samotné před fotodegenerací. Navíc musí být tyto produkty obohaceny o látky, které PODPORUJÍ a POSILUJÍ omlazující účinek filtrů, a limitují photoaging. Nezapomeňme, že opalovací produkty neposkytují 24hodinovou ochranu: účinek zmizí obvykle po 2-3 hodinách, zvláště pak po koupání. Suma sumárum to pro Vás znamená, že kvalitní opalovací kosmetika musí obsahovat tyto aspekty:
- UVA a UVB filtry – důležitá je kvalita a kvantita filtrů
- kosmetické formule – jejich vyváženost
- přírodní filtry – aktivní látky
- příjemnou texturu
- umí na kůži rozprostřít filtry, umožňuje jejich správnou distribuci, ale vyhýbá se jejich vstřebávání
- musí obsahovat sluneční filtry s dobrým toxikologickým profilem, fotostabilní a schopné garantovat širokospektrální ochranu
- obsahuje hydratační a vyživující složky schopné zabránit photoagingu (oleje, vitaminy, antioxidanty)
- je snadno aplikovatelný, má jemnou texturu za účelem stimulovat naši pokožku
- jeho etiketa by měla doporučovat, jak a kdy produkt použít
V obchodech narazíte na pestrou škálu typů opalovacích produktů. Liší se však konzistencí nějak jejich účinnost? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
OPALOVACÍ OLEJE
Jsou založeny na přírodních olejích. Umožňují vynikající rozptyl slunečních filtrů (téměř všechny jsou na základě tuků). Nepotřebují konzervační látky ve vysokém procentu. Bohužel díky faktu, že jsou jednoduše aplikovatelné a vytvářejí hydroresistentní film, negarantují vysokou ochranu. Nejsou doporučeny pro světlou a jemnou kůži, jsou vhodné pro tmavší fototypy.
HYDROGELY
Gely na bázi vody. Dodávají okamžitý pocit svěžesti. Nezáleží na dosažení vysoké koncentrace filtru. Vytváří na kůži tenkou vrstvu zaručující nízkou ochranu. Poskytují regenerační, osvěžující, zklidňující a hydratační účinek. Výborné po opalování.
EMULZE
Nejlepší nanášecí systém: obsahují vodní i olejovou složku. Vytvářejí na kůži homogenní film se správnou tloušťkou. Umožňují vysokou koncentraci filtrů a vytvářejí velmi účinný ochranný film. Garantují vyšší odolnost proti pocení a smytí. Kombinují ochranu proti slunci, hydrataci, mají antioxidační účinek a účinek proti vráskám.
EMULZE VE SPREJI
Tekuté osvěžující mikroemulze. Jsou jednoduše aplikovatelné a nemastné. Garantují nízkou úroveň sluneční ochrany, nejsou doporučeny pro světlou a jemnou kůži.
HUTNÉ KRÉMY
Jsou především založeny na fyzikálních filtrech s povrchovým účinkem na kůži. Nabízejí vysokou ochranu, částečně doporučeny pro světlou a jemnou kůži a pro citlivé oblasti. Zanechávají mastný, někdy i bílý, nepříjemný film. Hůře se roztírají.
CO ZNAMENÁ HODNOTA SPF?
SPF (Sun Protection Factor) je skóre pro hodnocení stupně ochrany poskytované proti slunečnímu záření. Vyplývá to z poměru: MINIMÁLNÍ MNOŽSTVÍ PAPRSKŮ, KTERÉ ZPŮSOBUJÍ ERYTHEMU NA ZASTÍNĚNÉ PLETI. Například: pokud může osoba stát na slunci po dobu 10 min, aniž by se spálila, tak poté, po aplikaci opalovacího krému se SPF 6, může stát na slunci 60 minut, aniž by se spálila (10 x 6 = 60). SPF indikuje přibližnou reálnost ochranné účinnosti, která je rovněž ovlivněná podmínkami a množstvím použitého produktu. Každý opalovací produkt je řazen do SPF kategorie dle typu účinnosti. Minimální hodnota pro opalovací produkty musí být SPF = 6:
- NÍZKÁ (6 nebo 10)
- STŘEDNÍ (15, 20 nebo 25)
- VYSOKÁ (30 nebo 50)
- VELMI VYSOKÁ (50+)
Možná jste se již někdy setkali s TVRZENÍMI JAKO “SUN BLOCK” nebo “100% OCHRANA”.
Tato tvrzení jsou však totálně nepravdivá. Ve skutečnosti nemohou opalovací krémy nikdy poskytnout totální ochranu. Pokud bychom Vám mohli dát náš TIP na kompletní linii opalovacích produktů, které byly vyvinuty podle nejnovějších vědeckých výzkumů s využitím přírodních aktivních látek, doporučili bychom Vám linii značky Alissa Beauté SUN CARE, která obsahuje exotické oleje napomáhající k bronzovému opálení. Dále látky účinně chránící proti UV záření, a zároveň obsahují unikátní komplex aktivních látek pleť dokonale regenerujících a hydratujících. Důležitá je hlavně přítomnost UVA a UVB faktorů NOVÉ GENERACE, které výborně chrání pleť a jsou zcela šetrné a bezpečné. Navíc, bonusem této přírodní opalovací péče je složení bez použití parabenů, minerálních olejů či barviv, a to Vaše pokožka jistě ocení.
Líbil se Vám článek?
Sdílejte jej s přáteli.
Sdílet
Sdílejte jej s přáteli.
Chcete doporučit péči?
Spolupracujte s námi